Novinky

Michal Martikan
Michal Martikan

Vítame Vás

Dovoľte, aby som vás privítal na mojích oficialnych webových stránkach. Ďakujem za váš záujem o moju osobu a (pre mňa) najkrajší olympíjsky šport na svete.

Michal Martikán

Michal Martikán v rozhovore pre Team Slovakia: "Motiváciou piaty olympijský štart."

Kanoistu Michala Martikána, dvojnásobného olympijského víťaza, média neraz právom označujú za kráľa divokej vody. Veď počas bohatej sedemnásťročnej kariéry už získal na vrcholných podujatiach – olympijských hrách, majstrovstvách Európy i sveta - 34 medailí (22 – 8 – 4)! Prvú ako 16-ročný na MS 1995 v Nottinghame, kde skončil tretí, poslednú v tomto roku, keď na svetom šampionáte v Bratislave-Čunove prispel k zlatu našho teamu v kategórii 3xC1. Michal však s uplynulou sezónou nemôže byť spokojný. Veď prvý raz za tých 17 rokov sa mu stalo, že na Majstrovstvach sveta nezískal medailu v individuálnej súťaží.

Na ME v španielskom La Seu d'Urgell ste skončili až na 25. mieste a dokonca ste nepostúpili ani do semifinále. Na MS v Čunove ste síce boli vo finálovej desiatke, po trinástu bránku ste na medzičasoch jasne viedli ale hrubou chybou pri ktorej ste stratili takmer 8 sekúnd a s nimi minimálne medailu ste skončili na vaše pomery zle, až na siedmej priečke. Čo sa v tomto roku stalo s našou medailovou stálicou?

"Na hodnotenie sezóny by som sa mohol pozerať z dvoch uhlov, pretože som presvedčený, že moja výkonnosť a športová forma na najvýznamnejších podujatiach bola opäť na vysokej úrovni. Žiaľ, na rozdiel od predchádzajúcich sezón mi práve Majstrovstvá sveta vôbec nevyšli. Urobil som počas roka tradične veľké množstvo práce, ale nedokázal som to zúročiť tak, aby som mohol byť vnútorne spokojný. Tých faktorov, pre ktoré sa mi to nepodarilo, bude zrejme viac. Ukazuje sa však, a potvrdzujú to aj výsledky všetkých špičkových pretekárov, že zmena pravidiel z dielne Medzinárodnej kanoistickej federácie, keď sa do konečného poradia započítava už iba jedna - finálová – jazda, priniesla svoje ovocie a slovenská reprezentácia mierne stratila na predchádzajúcej jasnej dominancii."

V pravidlách sa však v blízkej budúcnosti nič nezmení...

"Iste, mám na to však svoj názor. Ale ja som iba športovec, takže zaoberať sa niečim, na čo nemám dosah, by ma iba oberalo o energiu. Fakt však je, že pri súčasnom systéme sa všetci snažia ísť finálovú jazdu na maximálnej miere rizika a pomerne často sa tak stáva, že preteky vyhravajú športovci, ktorí majú najviac šťastia. Predsa len, systém, ktorý používajú ostatné olympijské športy a do olympiády v Pekingu ho využíval aj vodný slalom, pri ktorom sa do konečného výsledku započítavali výsledky semifinálovej a finálovej jazdy, bol z pohľadu reálnej výkonnosti a predovšetkým množstva prírodných faktorov, ktoré počas jazdy nevieme ovplyvniť, oveľa objektívnejší."

Čo podľa vás viedlo ICF k tejto zmene?

"Pri súčte dvoch jázd sa práve prírodné faktory predsa len trochu eliminovali a konečné výsledky boli podľa môjho názoru objektívnejšie. Asi však Slováci tomuto športu dominovali až príliš dlho a naše zakaždým skvelé výsledky boli pre mnohých demotivujúce. Myslím si, že aj u nás doma už prestávali mať svoju hodnotu... Zmenou systému sa to opäť viac otvorilo a potencionálnych adeptov na víťazstvo je viacero, čo je konečnom dôsledku pre náš šport asi dobré"

Nezostáva vám však nič iné, len si na to zvyknúť...

"Samozrejme. Snažím sa čo najviac adaptovať na tieto nové podmienky, objektívne si však na víťazstvo pri tomto systéme nemôžem na trati dovoliť urobiť jedinú chybičku, pretože pri jednej jazde už nie je čas na to, aby som ju mohol čímkoľvek kompenzovať. A ak sa počas tejto jazdy niekde zmení voda alebo vietor rozkýve bránku tak, že musím zmeniť optimálnu dráhu, je pri dnešnej konkurencii ťažké ísť najlepšie, aj keď žiadnu chybu neurobím."

Lenže o vašich slabších výsledkoch určite nerozhodla zmena systému, že?

"Objektívne musím priznať, že moje tohtoročné výsledky sú zlé pre hrubé chyby, ktoré som na trati urobil napriek tomu, že na všetky podujatia som bol pripravený najlepšie, ako sa len dalo. Musím sa z toho poučiť a v tréningu pracovať aj na ,riadení rizika' v jednotlivých častiach trate."

V dejisku OH 2012 ste vyhrali predolympijské preteky a po skončení pre vás neúspešnej sezóny ste sa tam na takmer štyri týždne opäť vrátili. Nemali ste divokej vody už plné zuby?

"Do Londýna som sa vrátil, pretože som sa v každom doterajšom olympijskom cykle snažil na "olympijskej" vode najazdiť čo najviac hodín. Žiaľ, na budúci rok nebudem môcť pokračovať podľa optimálneho modelu, pretože nemám istú účasť na olympijských hrách. Pre náročné nominačné boje v jarných mesiacoch na iných vodách sa do Londýna dostane už iba víťaz nominácie a aj to iba mesiac pred olympiádou."

Nepovažovali ste londýnske sústredenie, z ktorého ste sa vrátili minulý týždeň, na konci sezóny v týchto súvislostiach za trest?

"Nie. Mňa tréning na ťažkej vode napĺňa a keďže sa tam dalo stráviť tri týždne, s radosťou som si na každý deň naplánoval dve tréningové jednotky. Aj keď miestami som mal toho už plné zuby, pretože sme so sebou na celý čas nemali fyzioterapeuta a v poslednom týždni som bol už dosť unavený. Verím však, že to všetko prinesie pozitíva pre ďalšiu časť mojej kariéry."

Sú ľudia, ktorí už veľmi neveria, že sa do Londýna prebojujete. Čo im na to poviete?

"Hmm, samozrejme, že sa budem snažiť pripraviť tak, aby som bol v našich interných nominačných pretekoch proti aktuálnej slovenskej jednotke Maťovi Beňušovi schopný bojovať o piaty štart pod olympijskými kruhmi. Spravím všetko pre to, aby som mal v budúcom roku takú výkonnosť, ktorá zaručí, že nech sa nominačné boja skončia akokoľvek, na olympiádu pôjde Slovensko reprezentovať v kategórii C1 vodný slalomár so špičkovou výkonnosťou schopný reálne bojovať o obhajobu zlatej medaily z Pekingu."

  • Slovensky
  • English
  • 中国
  • 日本
  • العربية

Novinky